اوگاندا سرزمینی استوایی در شرق قاره ی آفریقا میباشد که دارای طبیعتی سرسبز و حیاط وحشی بی نظیر است از این رو به مروارید آفریقا معروف شده است.

نام اوگاندا بر گرفته شده از نام پادشاه بوگاندا میباشد که حاکم این منطقه بوده. اگر چه در اوگاندا از گویش های متعددی  استفاده  میشود ولی زبان رسمی مردم این کشور انگلیسی و سواحیلی میباشد.

پایتخت اوگاندا شهر کومپالا نام دارد که دارای 1 میلیون و 245هزار نفر جمعیت است. مهمترین شهرهای اوگاندا عبارتند از گولو، لیرا، جینجا و امبالی.

کشور های هم مرز اوگاندا از شمال تانزانیا و رواندا، از جنوب سودان، از غرب کنیا و از شرق کنگو میباشند. اوگاندا با مساحت حدودا 236 کیلومتر مربع دارای 30 میلیون و 245 هزار نفر جمعیت میباشد. میانگین دما در اوگاندا 21 تا 24 درجه سانتیگراد است 

اوگاندا به دلیل موقعیت استوایی که دارد از لحاظ منطقه ای دارای چهار بخش است: در قسمت های غربی دارای سرزمین های پست باتلاقی ، در جنوب دارای  دشت ها و فلات های حاصلخیز، در مرکز و شرق دارای تپه های پوشیده از درخت و جنگل های بارانی، و در شمال و شمال شرقی دارای مناطق کویری و بدون کشت میباشد.

با وجود اینکه بخش وسیعی از اوگاندا را فلات ها میپوشانند. با این حال در اوگاندا دریاچه های بزرگ از جمله دریاچه ویکتوریا، دریاچه آلبرت، دریاچه کیوگا، دریاچه ادوارد و دریاچه جورج قرار دارند

دریاچه ویکتوریا به دلیل حاصلخیز بودن خاک کشاورزی وفراوانی صید ماهی برای مردم اوگاندا دارای اهمیت بسیاری میباشد،

علاوه بر این اوگاندا به دلیل سود زیادی که از حیاط وحش خاص خود میبرد تمام برنامه های اقتصادی گردشگری خود را بر پایه  آن توسعه داده است.