پارک ملی کیدپو

 یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اوگاندا میباشد پارک ملی کیدپو میباشد که به عنوان یکی از مقاصد برگزیده توریست ها  در سال 2016 انتخاب شده است. پارک ملی کیدپو با مسیرهای پر پیچ و خم و خاکی، بین تپه های ناهموار و دره های اوگاندای شمالی قرار گرفته است. پارک کیدپو محل سکونت قوم ایک است این قوم کوچکترین قبیله آفریقا میباشد، به گفته مردم محلی، قوم ایک صدها سال پیش از اتیوپی به این مکان آمده اند و بیشتر در مناطق شرقی آفریقا زندگی میکنند. اعتقاد این قبیله به خدایان باستان است و یقین دارند روزی ناگزیر به ترک دره ی کیدپو میشوند. ولی مردم این قبیله برای حفظ زبان و فرهنگ خاص خود در حال مبارزه هستند، زبان قبیله ایک را هیچکدام از قبیله های رقیب نمیفهمند.

پارک ملی کیدپو، سکونت‌گاه کوچک‌ترین قبیله‌ی آفریقا، به نام ایک است. طبق گفته‌های مردم محلیء این قبیله  بیشتر در نواحی شرقی آفریقا زندگی می‌کردند و صدها سال پیش، از ات‍یوپی به این منطقه آمده‌اند.آنها که به خدایان باستان اعتقاد دارند، بر این باور بودند که روزی مجبور خواهند شد دره‌ی کیدپو را ترک کنند. اما مردم این قبیله در حال مبارزه  برای حفظ  زبان و فرهنگ منحصر به‌فرد خود هستند؛ هیچ‌یک از قبایل رقیب، زبان قبیله‌ی ایک را نمی‌فهمند.

تالاب دایمی نارو که قلب پارک ملی کیدپو میباشد در گذشته به دلیل جنگ های قبیله ای در سال 1980 تا 1990 جمعیت حیات وحش این تالاب کاهش یافته بود، ولی در حال حاضر با مناسب تر شدن وضعیت حیوانات تالاب نارو دوباره رونق گرفته است.