سه شهر مرکزی سریلانکا به نام های دامبولا و سیگیریا و پولوناروا به این جهت که در مجاور یکدیگر واقع شده اند و همچنین داشتن مقاصد گردشگری تاریخی، به نام مثلث فرهنگی سریلانکا معروف می باشند. در این سه شهر سریلانکا چند اماکن باستانی به عنوان میراث جهانی فرهنگ یونسکو انتخاب شده است. 

در کشور سریلانکا صنعت توریستی و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین منابع ارزی بشمار می رود.سریلانکا در صنعت نساجی و تولید چای نیز در رتبه چهارم قرار دارد. 20% از تولید ناخالص ملی سریلانکا را صنعت گردشگری تشکیل داده است. طبق آمار هر سال با ورود حدود 600 هزار گردشگر به کشور سریلانکا، درآمدی نزدیک به 600 میلیون دلار برای سریلانکا در پی داشته است.

شهر دامبولا:

شهری ست تاریخی که در مرکز سریلانکا واقع شده است. با وجود معبد طلایی بودا و معابد قدیمی دیگر در شهر دامبولا، این شهر به یکی از مقاصد برگزیده گردشگران بشمار می آید. در صخره دامبولا 5 معبد که شبیه غار هستند وجودد دارد که اولین معبد آن در قرن اول میلادی بنا شده است. مجسمه بودا و مجسمه تعدادی از پادشاهان سریلانکا و همچنین نقاشی و طراحی هایی که بخشی از تاریخ سریلانکا و زندگی بودا را به تصویر می کشد در این معابد قابل مشاهده می باشد. در شهر دامبولا بلندترین مجسمه بودا که 30 متر ارتفاع دارد قرار گرفته است. معبد طلایی دامبولا که مکانی مقدس و زیارتی است در منطقه "ماتال" شهر دامبولا می باشد که با گذشت 22 قرن از تاسیس این معبد همچنان مورد اهمیت و احترام مردم کشور سریلانکا می باشد. معبد طلایی دامبولا با قدمت تاریخی و تمدن چند ساله ای که دارد در سال 1991 میلادی از طرف میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید..

شهر دامبولا در سال 1815 میلادی قبل از اشغال کشور سریلانکا توسط انگلیسی ها به عنوان پایتخت سریلانکا بوده است. در شهر دامبولا باغ های زیبایی وجود دارد که محصولاتی از قبیل دارچین، لیمو، فلفل، ادویه جات معطر در این باغ ها کاشت و برداشت می شود.