پولوناروا :

شهر پولوناروا از قرن 11 تا 13 میلادی به عنوان پایتخت سابق سریلانکا بود.چهار مجسمه بودا که از تراشیدن صخره ساخته شده اند، در شهر تاریخی پولوناروا قرار گرفته است. از جمله مجسمه "بودای خوابیده" که 14 متر دارد و با بالشتی زیر سر و چشمان نیمه باز در قسمت پایین مجسمه " هفت بودای ایستاده " قرار دارد. طبق رسوم و آیین مردم این شهر، گردشگران برای اینکه این مجسمه ها را از نزدیک ببینند باید در محوطه با پاهای برهنه حضور پیدا کنند و نباید به هیچ عنوان پشت به این مجسمه بکنند. دانشگاه علوم دینی "الاهانا" که 800 سال قدمت دارد و نیز روحانیون بودایی در آن تحصیل می کنند در شهر پولوناروا می باشد. این دانشگاه به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شهر کلمبو:

شهر کلمبو در کرانه های غربی سریلانکا و نزدیک شهر جایاواردنپوراکوته پایتخت سیاسی سریلانکا واقع شده است و به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا می باشد. . نام کلمبو برگرفته از یک نام سنتی سینهالی کولون توته می باشد که به معنی درگاه رود کلان می باشد. در قرن 14 دهم جهانگرد معروفی به نام ابن بطوطه بعد از بازدید جزیره سریلانکا برای نخستین بر نام کلانپو را برای این بندر انتخاب کرد. در سال 1505 نام این شهر توسط پرتغالی ها به کلمبو تغییر یافت.

کلمبو شهری ست که در آن ترکیبی از زندگی نوین و اماکن و ویرانی های استعماری به چشم میخورد. شهر پر ازدحام و پر هیاهوی کلمبو طبق آمار حدود 1 میلیون نفر جمعیت و با در نظر گرفتن جمعیت اطراف و حومه نزدی5/2 میلیون نفر جمعیت دارد.

کلمبو بیش از 2 هزار سال پیش برای تاجران عرب و رومی و چینی به عنوان یک بندر طبیعی شناخته شده است. شهر کلمبو دارای فرهنگ ها و نژادهای متنوعی می باشد. علاوه بر جمعیت تامیل و مورها و سینهالی، قوم های کوچکی از قبیل مالایی ها، هلندی ها، پرتغالی ها، چینی ها، هندی ها و مهاجران اروپایی در شهر کلمبو زندگی می کنند . از جاذبه های گردشگری شهر کلمبو میتوان به : ساختمان ها و بناهای ساخته شده با معمار انگلیسی، پارک آبی، ساعت صد ساله، بازار قدیمی شهر و معبد بودا و هندو و باغ وحش هایی که دارای انواع مختلفی از حیوانات نادر می باشند، اشاره کرد.

از دیگر جاذبه های گردشگری سریلانکا می توان به مجسمه ۶۰ فوتی خوابیده بودا ، پارک ملی یالا ، شهر روحانی کندی ، باغ گیاه شناسی Peradeniya، صخره aySigir، شهر باستانی apurahdAnara  ، پرورشگاه فیل apurahAnarad ، معبد طلایی دامبولا اشاره کرد